Osnivanjem Državnog autotransportnog preduzeća (DASP) 1947. godine počeo je razvitak današnjeg ATP »Severtrans«-a. Vozila oformljenog preduzeća bila su 15 trofejnih kamiona koji su služili za prevoz robe i putnika, te prve godine poslovanja sa trofejnim vozilima prevezeno je 60.000 putnika i 5.000 tona robe sa ukupno 45 zaposlenih radnika, 1947. godine DASP je imao četiri registrovane linije sa ukupno osam polazaka. Posle godinu dana uspešnog rada počinje prvo integraciono povezivanje sa tadašnjim srodnim preduzećima, a ujedno i promena naziva u »Gradsko transportno preduzeće« Sombor. Kao i sva preduzeća širom Jugoslavije i radnici »Gradskog transportnog preduzeća« 1950. godine biraju svoje organe tadašnje Radničke samouprave.
U periodu od 1961. do 1966. godine preduzeće posluje pod nazivom ATP »Sombortrans« Sombor i sa najvećom ekspanzijom razvoja do tada. U tom periodu došlo je do velikih integracionih povezivanja sa Autotransportnim preduzećima iz Odžaka, Sente i Ade, a iz Sombora ovoj integraciji pristupaju tadašnja preduzeća »Dunavturist« i »Skladištar«. Nakon završenih navedenih integracionih povezivanja, radna organizacija dobija današnji naziv ATP »Severtrans« Sombor, sa datumom registracije 31. 12. 1966. godine. 70tih godina ATP »Severtrans« raspolagao je sa 150 modernih autobusa sa kapacitetom registrovanih mesta od 10.980, a broj zaposlenih je bio 700 radnika. Autobusi su bili domaće proizvodnje a uglavnom iz proizvodnog programa »FAP« — »Famos« — »11. Oktomvri« (FFB). Broj prevezenih putnika godišnje je bio 12.188.520, dok je pređeno kilometara godišnje 13.127.000. ATP »Severtrans« je imao registrovano 80 linija a broj polazaka je bio 376. Autobusi »Severtrans«-a na svojim redovnim linijama sretali su se širom Jugoslavije a postojala je redovna linija sa susednim zemljama Mađarskom i Italijom. Preko turističke agencije i vanrednih vožnji autobusi »Severtrans«-a krstare po celoj Evropi. Kako raspolaže sa modernim autobusima preduzeće raspolaže i sa modernom radionicom za opravku istih.
Zbog orijentacije i čvrste saradnje sa domaćim proizvođačima vozila stvorena je značajna ekonomska tehnička saradnja. Osnovna karakteristika ATP »Severtrans«-a je integraciono povezivanje sa srodnim preduzećima na svim nivoima. 1974. godine ATP »Severtrans« pristupa u složeno preduzeće »Panonijatrans« Novi Sad gde su se udružila uglavnom sva transportna preduzeća na teritoriji AP Vojvodine.
Udruživanjem interesa vojvođanskih preduzeća drumskog saobraćaja u složeno preduzeće »Panonijatrans« eliminiše se međusobna konkurencija, a bolje je iskorišćavanje kapaciteta i sniženje troškova eksploatacije prevoza, ova integracija osigurava dugoročnu perspektivu razvoja i veći društveni standard zaposlenih radnika. Krajnji cilj ovog povezivanja je sigurnija, udobnija vožnja i brži prevoz putnika i robe.1977. godine, izrađena je i nova autobuska stanica. Drugi period razvoja Severtrans-a od 1974. do 1990. godine. Ovaj period karakteriše stalan rast broja ostvarenih putnih kilometara, uz modernizaciju i proširenje voznog parka kao i poboljšanje kvaliteta i usluge i komfora.